loader image

Kuidas me salaja TED konverentsil käisime

Kuidas me salaja TED konverentsil käisime

Foto: James Duncan Davidson/TED

Esialgu avaldatud DD Akadeemia juhtimisportaalis.

Mõned nädalad tagasi ilmus meie inboxi salapärane kiri Brunolt. Bruno Giussani (TEDi Euroopa osa juht) kutsus osalema TEDGlobal konverentsile Londonis – ühtegi esinejat enne üritust välja ei kuulutata, tehnikavidinaid kaasa võtta ei tohi ning infot selle ürituse kohta ted.com veebilehelt ei leia. Ühesõnaga sala-TED.

Esialgse üllatusmomendi möödudes otsustasime, et läheme sellele imeüritusele Angelaga (TEDxTartu korraldaja) ikkagi kohale. Salapärasus tekitas omajagu lisapõnevust ju ka.

Mõeldud-tehtud

Üleeile hommikul olime Londonis kohal. Picadilly reklaamekraanidest mööda, ümber nurga Rolexi, Svarovski ja Dolce&Gabbana poodidest ning olimegi kohal!

tedgl2

Kohas, kus, nagu me peatselt avastasime, on muuseas lõputud raamaturiiulid, millelt võib leida Encyclopedia Britannica originaalköiteid, teadusmeeste büste ning kuulsaid maale. Maja suurimaks tõmbenumbriks oli teaduseksperimentide vaatemängudeks mõeldud loengusaal, kus toimus ka meie konverents.

Uuendatud formaat

“Tere tulemast TEDGlobal konverentsile Londonis”, tervitas Bruno meid ja ülejäänud umbes 200 kutsetega osalejat – TEDx konverentside korraldajat, vabatahtlikku tõlkijat, TED Fellows osalejat ning varasemaid TED konverentside esinejaid, kes sinna üle maailma kokku olid sõitnud.

Põnevust oli õhus tunda ja Bruno hakkas ükshaaval meie peas tekkinud küsimustele vastama – saladusloor oli vajalik, sest tegemist oli väikestmoodi vormilise eksperimendiga. Nimelt tahtsid TED korraldajad teada, mis siis juhtuks, kui esinejaid enne konverentsi välja ei kuulutataks, vaid see selguks alles koha peal – vältimaks seda, et esinejate kohta liiga palju infot enne üritust välja ei uuritaks ja kohapealset põnevust vähendataks. Ning teiseks, mis siis juhtuks kui 2015. aastal keelata ära igasugune pildistamine, tweetimine ja klahvidel klõbistamine kogu ürituse jooksul.

Sai see, mida ilmselt igaüks juba ette suudab kujutada – pooled osalejad vajasid pärast pikka internetiisolatsiooni meedikute abi ning said püsti alles pärast värsketest selfie’dest ja tweetidest saadud turgutust.

Selliseid koledaid asju muidugi tegelikult ei juhtunud – tulemus oli ootuspäraselt väga positiivne. Publiku tähelepanu oli saalis tunda kogu ürituse jooksul, kordagi ei pidanud ärrituma mõne enda ees kerkiva iPadi-fotograafi peale ega tekkinud kiusatust ise närviliselt Facebooki märguandeid kontrollima minna. Eks oma rolli mängis ka veidi väiksem ja intiimsem saal, kuid nende väikeste muutuste mõju oli kahtlemata tunnetatav.

Foto: James Duncan Davidson/TED

Üritus lõppes seega ülekaaluka heakskiiduga neile uuendustele. Eks saab näha kas mõte töötab ka 1000 inimesega konverentsil veebruaris. Meie igatahes hoiame pöialt, et toimiks ka seal ning saaks standardiks kõikjal TEDi kogukonnas. TEDxTartu üritustel soovitame me ise ilmselt jätkuvalt tehnika koju jätta, kuid ehk oleks samuti aeg täielikku tehnikakarsklust kaaluda?

Konverentsi arutelud kolisid aga Londonis üle lähedal asuvasse hubasesse baari, kus sai organiseerijatele õlale patsutada ning suure töö eest tänada ning teistelt TEDx’ide korraldajatelt enda konverentsiks inspiratsiooni saada. Maailma muutvaid ideid ning uusi koostöövõimalusi oli tunda õhus ning pidev visiitkaartide vahetus tõotab ka reaalseid tegusid. Olgugi, et baarid suletakse Londonis Eesti filosoofide jaoks häbiväärselt vara, juba 23.00, siis saatis mõnus elektriline ideedesärin meid ka koduteel läbi öise Londoni ning kõigi eelduste kohaselt ka edaspidi.

TED kõned ise

Esinejate valik oli üsna vaieldamatult suurepärane. Meie ette olid kutsutud inimesed e-vormeli sõitjast kvantbioloogini ja kõik kes jäävad sinna vahele. Kõige põnevamatest mõtetest konverentsil aga juba järgmises postituses. Esimeses postituses jagame veel ka emotsioone päeva jooksul esinenud noorelt Alice Pheobe Loult. Tema algne kirjeldus Bruno poolt meenutas meie oma staar-tänavamuusikut Liisa Tulvikut. Noore artisti omapärane hääl ning avatud olemine võitis igal juhul kõigi saalis olijate imetluse.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=KuAXv5qaSbQ?rel=0]

PS! Lisaks uutele ideedele ja tutvustele saime mälestuseks kaasa TEDi raamatu. Need raamatud pole mitte TED-kõnede ajalooraamatud, vaid jätkavad sealt kus TEDi kõned lõppevad ning lähevad sealt edasi konkreetsemaks ja põhjalikumaks. Siiani on raamatuid välja tulnud kaheksa ning huvilistel on võimalik neid tellida TEDi kodulehelt. Seejuures maksab kasutada võimalust autorite TED-kõnedega enne tutvuda ja selle järgi otsustada, milline raamat huvi võiks pakkuda.

Endapoolsed esimesed kommentaarid lugemiskogemuse kohta saame anda siis, kui oleme kõnedepohmelusest ning Londoni virr-varrist üle saanud ning võtnud aega Eesti suve nautida ning raamatuid lugeda. Uuri raamatute kohta lähemalt siin:https://www.ted.com/read/ted-books

angelajamartin

Üritusest kirjutavad Angela Ader ja Martin Noorkõiv.