Algatame Eestis söögirevolutsiooni! :)

Ma tunnen inimesi, kes ei oska pannkooke valmistada. Let me say that again, so that it would sink into your brain: Inimesi, kes ei oska pannkooke valmistada!

Tegelikult ei ole siin midagi naljakat, I used to be one of them. Probleem on tõsine – juba mitu põlvkonda noori inimesi ei oska endale süüa teha. Süüdlasi võib siin otsida vanemate seast ja koolist ja ühiskonnast ja mujalt, aga sellega ma praegu ei tegele. Loomulikult toetan söögitegemise õpetamist koolis (toetan tegelikult koolihariduse laiendamist kõiki valdkondadesse, mida inimestel tegelikult elu jooksul vaja läheb ning plaanin ka sellest peatselt pikemalt kirjutada) ning ilmselgelt ka kodust haridust selles valdkonnas, aga seda probleemi ma täna lahendada ei proovi (kuigi sel võib positiivne mõju ka neile olla).

Mina üritan täna leida lahendust sellele probleemile, et paljud noored praegu süüa teha ei oska. Selle murdmiseks tekkis mul paar lahenduse mõtet, mida võiks Eestis rakendada ning seda kutsungi kõiki kohe üles tegema. Enne seda aga video, mida nägin esmakordselt TEDxTallinnal ning mis minus need mõtted tekitas:

Vali endale sobivaim lahendus

Minu kolm lahendust on erinevate raskusastmetega, kus esimene on kõige lihtsam ning kolmas eeldab tõelist faanatilisust (ja vaba aega). Üldjoontes seisneb idee praktilises õppimises tegevuse käigus. Praegusel hetkel ei räägi haridussüsteemi muutmisest vms.

1. Korralda perele/sõpradele/partnerile üks tore kokkamise õhtu. Selleks vaja ainult leida kokaraamat (või internetist retsept), käia korra poes (võib üllatada ja ise tuua kõik, aga vahel on põnevam koos käia toiduaineid, eriti köögivilju minu meelest, ostlemas) ning siis veeta üks lõbus ja loodetavasti maitsev õhtu.

2. Võta sama asi ette veidi suuremalt. Leida veidi suurem koht (mõne restorani või kooli köök või kokakooli ruumid vms) ja korraldada veidi suurem avalik üritus. Näiteks osalustasuga (et katta toiduainete ostmise kulusid) ja 20-30 inimesega (sõbrad-tuttavad). Võib-olla võiks seal olla ka mõni vabatahtlikust kokk-juhendaja, kes siis käiks ringi ja aitaks hädasolijaid.

3. Asuta sihtasutus. Kolmas lahendus on mõeldud siis, nagu enne öeldud sai, tõelistele fanaatikutele (heas mõttes :)).

Teen ettepaneku, et tarvis oleks rajada sihtasutus, nt. Hea Toidu Sihtasutus, mis tegeleks eestlaste kokkamishariduse parandamisega üsna samamoodi, nagu Terve Eesti Sihtasutus tegeleb eestlaste HIV alase hariduse parandamisega.

Tegelikult ongi minu esialgne sotsiaalse ettevõtluse ärimudel üsna sarnane just Terve Eesti Sihtasutuse omaga – pakun välja, et see sihtasutus võiks tegeleda avalike koolituste ja õpperingide korraldamisega, mida võiksid tellida kohalikud omavalitsused, ettevõtted, riigiasutused, vabatahtlikud organisatsioonid ning lihtsalt huvilised grupid. Ei oska praegusel hetkel öelda, mida Heateo Sihtasutus sellest mõttest arvata võiks, aga arvan, et kui keegi selle ette võtma peaks, siis neilt võiks nõu ja abi küsida küll.

Ellujäämisoskus

Endale söögi valmistamise oskus on sõna otseses mõttes ellujäämisoskus. Olukord tänapäeva arenenud (aga ka veidi vähemarenenud riikides, nagu Hiinas) riikides on selline, et inimeste oodatav eluiga on lühem oma vanemate oodatavast elueast. Sellest suure osa (et mitte öelda kõik) võib panna vale söömise arvele.

Kokkamise koolitus võib paista kui lihtsalt tore ajaviide, kuid tegelikult on tegemist maailma ja nagu Jamie ütles, inimeste elude päästmisega. Kui Sina tahad panustada selle üüratu probleemi lahendamisesse, suuremal või väiksemal määral, siis võta vastu mu väljakutse ning algatagem üheskoos Eestis söögirevolutsiooni! :)

Kutsun Sind esmalt üles proovima mõnd minu poolt välja pakutud lahendustest või mõnda omaenda varianti neist. Tähtis on see, et midagi tegema hakkad :) Lisaks palun veel ka seda, et Sa seda üleskutset levitaksid ja omaenda sõpru-tuttavaid kaasaksid. Näiteks Facebooki sõprade seas.

Kommenteerida ja arutada saab Facebookis ja siinsamas all.

Advertisements

7 thoughts on “Algatame Eestis söögirevolutsiooni! :)

  1. Mulle meeldib Jamie Oliver ja tema püüd muuta maailma natuke paremaks (et mitte öelda tervislikumaks). Mul on hea meel, et vähemalt Evelin Ilves on hakanud tervislikku toitu propageerima ja minu arvates oleks täiesti õige need teemad ka kooliprogrammi lülitada.
    Toidukultuur algab kodust ja üha enam on neid peresid, kus vanematel ei ole aega süüa teha, veel vähem koos lastega. Minul on olnud õnn kasvada sellisel ajal, kui nii elada ei olnud väga võimalik. Praegu on üks mu lemmikhobisid söögivalmistamine ja kõige toredam on seda teha koos meeldiva seltskonnaga.

    • Nüüd kui TEDx läbi on, tekkis mul ka veidi aega siin blogis ringi vaatamiseks :)

      Igatahes, olen samuti 100% nõus toitumise kooliprogrammi lülitamise ideega. Kool peaks inimesi ette valmistama eluks täiskasvanuna. See peaks õpetama söögitegemist, planeerimist, analüüsimist, enesearengu olulisust jpm, mida mõned inimesed ei õpi kunagi, aga õnnelikud saavad kodust kaasa…

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s